Baltijas kultūras finansēšanas institūciju kopīgs paziņojums saistībā ar Krievijas karu pret Ukrainu

Mēs, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Valsts kultūrkapitāla fonds un Lietuvas Kultūras padome asi nosodām Krievijas karu pret suverēno Ukrainas valsti un tās tautu. Šī drosmīgā valsts šodien cīnās par mums visiem, par brīvību un demokrātiju, kas sniedzas tālu aiz Ukrainas robežām un kas ir tieši tas, ko Putina režīms izaicina. Tā kā Ukraina izcīna arī mūsu karu, mēs nedrīkstam klusēt un palikt neitrāli, jo Ukraina ir pelnījusi visu, ko tā prasa.

Tāpēc visas trīs Baltijas valstu kultūras finansēšanas institūcijas paziņo, ka mēs nekādā gadījumā nevaram leģitimēt brutālu Krievijas politiku un Krievijas Federācijas maigo varu, kas tiek realizēta ar kultūras palīdzību tās plašākajā nozīmē. Visas trīs Baltijas institūcijas pilnībā pārtraukušas kultūras attiecības ar Krievijas Federāciju. Mēs vairs neieguldīsim finansējumu projektos, kas saistīti ar Putina režīmam un Krievijas kapitālam lojālām kultūras personībām, neuzņemsim māksliniekus no Krievijas un nesūtīsim turp savējos. Tikai pilnīga Krievijas izolēšana, tostarp attiecību saraušana ar tās kultūru, kultūras darbiniekiem un organizācijām, ir vienīgais nemilitārais veids, kā piespiest Putinu un viņa rokaspuišus atteikties no Ukrainas sagrābšanas plāna.

Mēs, apakšā parakstījušies, apliecinām, ka šie paši principi attiecas arī uz mūsu institūciju pārvaldīto Baltijas Kultūras fondu: netiks finansēti ar Krieviju saistīti projekti, netiks pieļauta sadarbība ar tās māksliniekiem un organizācijām, kas atklāti atbalsta Putina režīmu, noklusē šī režīma noziegumus vai publiski un tieši tam neiebilst.

Mēs esam ar Ukrainu!

Parakstīts,

Margus Allikmaa, Igaunijas Kultūras fonda priekšsēdētājs

Zane Kreicberga, Valsts Kultūrkapitāla fonda padomes priekšsēdētāja

Asta Pakarklytė, Lietuvas Kultūras padomes priekšsēdētāja